Balon Turu

Sitemiz ile ilgili olarak hızlı ve kaliteli desteği buradan alabilirsiniz.

Kısaca size nasıl balon turuna dahil olunur, nelere dikkat edilmeli ve benzeri detaylardan bahsetmek istiyorum biraz; öncelikle sınırlı kapasitede uçuş izni verildiği için rezervasyonun mutlaka önceden yapılması doğru bir davranış. Farklı uçuş tipleri sunan farklı firmalar ve fiyatlar da buna bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor. Ve tabi ki yoğunluk ve dönem, fiyatları belirleyen en önemli etkenlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Bana soracak olursanız hangi mevsim diye, tek cevabım her mevsimin kendi güzelliği oluyor. Ancak kış dönemi hava şartlarından dolayı uçuş sayısı diğer dönemlere göre biraz daha az. Sıcak hava balonu tamamen hava şartlarına bağlı olarak uçuş gerçekleştiren bir hava aracı ve nereden kalkacağı, nereye ineceği, hangi yöne gideceği hakkında sadece pilot uçuş öncesi tahminde bulunabiliyor. Katmanlardaki rüzgarlarla havada süzülüyorsunuz. Fobi derecesinde değilse yükseklik korkunuz rahatlıkla binebilirsiniz hatta fobisini atanlar bile oluyor bu uçuş ile çünkü balon uçak gibi hızlı seyreden bir hava aracı değil. Havada süzülerek yol alıyorsunuz. Mevsime göre kıyafet tercihi atlanmamalı ve her anın kaydı için cihazlarınızı hazır etmelisiniz.

Uçuş dönemindeki hava şartları dikkate alınarak komforlu kıyafetler tercih edilmelidir. Genellikle uçuşlarımız gün doğumu sırasında olduğu için karasal iklim şartlarını göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Sivil Havacılık tarafından verilen gün ve izinler doğrultusunda yerden maksimum 800 mt ile 1400 mt yüksekliğe çıkılabilmektedir. Uçuş en güzel görselliği yakalamak için doğru yükseklikte devam ettirilmektedir.

Firmaların kendi kararları ve güvenlik şartlarına bağlı olmak üzere 0 – 6  yaş çocuklar için özel durumlar uygulanabilir.

Hamileler ve hamilelik şüphesi olanlar uçurulmaz

İniş pozisyonu alamayacak şekilde fiziksel engeli olan yolcular uçurulmaz

Hava şartları uygunluk gösterdiği müddetçe yılın 12 ayı uçuş gerçekleştirmektedir. Ancak sonbahar ile başlayan olumsuz hava şartları nedeniyle uçuş sayısı ortalamanın altındadır.

Sivil havacılığın belirlemiş olduğu, rüzgar hızı, görüş mesafesi, yağış ve bulutlanma kriterlerinden herhangi birinin gerçekleşmesi uçuş iptal sebebidir.

Sabah uçuşları gün doğumundan 30 dk öncesinde (olumsuz bir durum olmamak kaydıyla) onaylanmaktadır. Onaylanan ilk grup havalandıktan sonra hava trafik yoğunluğu ve hava şartları dikkate alınarak gün doğumu saatinde ikinci grup için onay verilmektedir.

Hava şartlarının uygun olması durumunda (genellikle havaların soğuduğu döneme denk gelmektedir) öğlenden sonra uçuşlar da gerçekleştirilmektedir.

Bu soruya evet olarak cevap verebiliriz. Tüm operasyonel ve fiziksel denetimler hem firmaların ilgili birimleri tarafından hem de  Sivil Havacılığı bağlı sorumlular veya yetkili kuruluşları tarafından düzenli olarak yapılmaktadır.

Otelden alınıp, uçuş bitiminde tekrar otele bırakma transferleri firmalar tarafından gerçekleştirilmektedir. Uçuştan bir gün öncesinde sizinle temasa geçilerek alış saatiniz sizlere iletilir.

Sıcak Hava Balonu rüzgara tabi bir hava aracı olduğu ve o anki trafiğe bağlı olarak bir uçuş gerçekleştireceği için kesin bir iniş noktası uçuş öncesinde belirlenememektedir. Pilotlar meteorolojik değerlendirmeler ile iniş noktası planlaması yapmaktadırlar.

Daha Fazla yardıma mı ihtiyacınız var? Belki de menü içeriklerinde aradığınızı bulabilirsiniz