Kapadokya Denince

Kapadokya denince akla ilk önce peri bacaları gelir ve kayadan oyma otelleri de tam da bu doğal oluşumlar içerisine elle kazılarak hayat bulmuştur. Aslında bu fikir binlerce yıl öncesine dayanan yaşamın zaruri gereği barınma ihtiyacı ile ortaya çıkmış ve günümüzün en popüler ticari ürünü haline gelmiştir. Tarihi bu güne taşıyan bu odalar, geçmişte belki bir mutfak belki bir depo belki de bir ahırdı. Volkanik tüften meydana gelen doğal kaya oluşumları yumuşak ancak taşıyıcılık özelliği yüksek ve nefes alan bir yapıdadır

Bu tip konaklama tesislerindeki tüm odalar birbirinden farklı özelliklere sahiptir ve hatırlatmamız gerekir ki hizmet standartları nedeniyle de çok büyük farklılıklar bulunmaktadır. 100 m2 üzeri bir kaya oda da tercih edebilirsiniz 30 m2’de. İçerisinde jakuzi, şöminesi olan hatta havuzu olan da vardır sadece geceyi kapalı bir mekanda geçirme tercihinize de karşılayanlar da. Tamamen Kapadokya’yı ayaklarına seren teraslı oteller varken çok şirin, kaliteli ama manzarası olmayan otelleri de bulabiliyorsunuz. Kısacası bu tip otel tercihinde dikkat edilmesi gereken husus sizin isteklerinizi karşılıyor olup olmamasıdır. Kısacası standart bir kaya oda tipi diye bir tanımlama bu sebeplerden dolayı yapılamıyor.

Farklı bir deneyim istiyorsanız mutlaka kayadan oyma konaklamasını tecrübe etmelisiniz. Neden mi?

Kapadokya doğası ve sunduğu imkanlar ile sizleri farklı bir dünyaya taşır. Sabah, güneşin doğuşunu otelinizin terasından gökyüzünde balonları seyrederek başlar. Akşam da günün yorgunluğunu tamamen el işçiliği ile hazırlanmış hayranlık duyacağınız odanızda şömine karşısında şarabınızı yudumlayarak bitirebilirsiniz.

Ve ek olarak; kaya odaların dışında eski dönem kemerli inşa modeli yapısındaki bölgenin sarı taşından yapılmış taş oda tipleri de mevcut olup kesinlikle dikkate alınması gereken ve yine başka bir yer de bulamayacağınız dokuya sahiptir.

Oda kiralamadan önce küçük tüyolar;

Oda tipi (kaya, taş, yıldızlı otel)

Yiyecek içecek hizmetleri (akşam yemeği dahil mi, kahvaltı büfe şeklinde mi, oda servisi var mi)

Otelin gezi noktalarına konumu ve manzarası

Odanın manzarası

Oda içi hizmetleri (Şömine, duş, jakuzi, tv, minibar)

Rezervasyon ödeme ve iptal koşulları

Otel içi sosyal alanlar (spa, havuz, fitness center)

Ve tabi ki konaklamış misafir yorumları


Diğer Blog Yazıları Burada...